postheadericon Rozkład jazdy pociągów

Bardzo ważne dla każdej osoby decydującej się na podróż pociągiem jest rozkład jazdy. Istnieje kilka możliwości uzyskania informacji na ten temat, wszystko jednak zależy miejsca, w którym się akurat znajdujemy i czasu, którym w danym momencie dysponujemy.

Jeżeli jesteśmy na dworcu kolejowym to:

1.    W celu sprawdzenia rozkładu jazdy pociągów, czy sprawdzenia godziny odjazdu interesującego nas pociągu, wystarczy spojrzeć na tablicę informacyjną, która znajduje się zwykle nad kasami biletowymi, tam znajdziemy rozpiskę odjazdów wszystkich pociągów, które kursują przez dany dworzec PKP – jest to najszybszy sposób.
2.    W celu zdobycia informacji na temat interesującego nas połączenia możemy również udać się do okienka informacji kolejowej, w którym powinniśmy uzyskać potrzebne nam informacje.

Jeśli nie mamy możliwości dotarcia w najbliższym czasie na dworzec:

1.    W celu sprawdzenia informacji lub sprawdzenia rozkładu jazdy pociągów wystarczy sięgnąć do Internetu. To niezastąpione źródło wszelkich informacji, w tym informacji o kursowaniu pociągów. Sposób sprawdzania połączeń jest prosty:  w odpowiednim miejscu należy wpisać nazwę miejscowości, z której będziemy wyjeżdżać oraz nazwę miejscowości docelowej, następnie trzeba wpisać dokładną datę podróży i godzinę, która najlepiej pasowałaby do naszych planów wyjazdowych, czasem wymagane jest też zaznaczenie, jakiego rodzaju połączenia nas interesują, np. czy jest to pociąg osobowy, pospieszny, czy może InterCity. Kiedy wszystkie pola są już uzupełnione, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko kliknąć przycisk szukaj, a wtedy naszym oczom ukaże się połączenie, które najbardziej pasuje do naszych wymagań.
2.    Nie zawsze jednak mamy pod ręką Internet, w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem na sprawdzenie połączeń pociągowych jest wykonanie telefonu do informacji PKP. Osoba zajmująca się telefoniczną obsługą klienta na pewno odpowie na wszystkie postawione przez nas pytania.
3.    Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest możliwość uzyskania informacji dotyczących jazdy pociągów przez sms. Jak to wygląda? Na podany numer 71757 wysyłamy sms, w którym podajemy jedynie informacje dotyczące tego skąd i dokąd chcemy jechać, np. Kraków do Gliwice. Czekamy kilka sekund na odpowiedź. W odpowiedzi otrzymujemy informację o pięciu najbliższych połączeniach.

Wyżej podane zostały te ważniejsze sposoby uzyskiwania informacji na temat rozkładów jazdy pociągów.